Захист прав — це реальність: розв’язання кейсу з Helsi

Привіт, наші любі читачі та читачки!

З 1 січня 2024 року ГО “Когорта” розпочала проєкт “Захист прав трансгендерних людей України за допомогою рівних параюристів” Діяльність здійснюється за фінансової підтримки МБФ “Альянс громадського здоров’я” в рамках реалізації програми “Стійка відповідь на епідемії ВІЛ і ТБ в умовах війни та відновлення України”, яка реалізується за підтримки Глобального фонду.

Ви, певно, багато знаєте про цей проєкт, адже ми регулярно публікували статті про нього; сьогодні формат трохи інший: це не інтерв’ю, не загальна інформація. Хочемо поділитись успіхами: завдяки роботі нашої команди, старшої параюристки Наталії Карагашової, вдалось розв’язати непростий кейс. 

Helsi — не для всіх?

Вірогідно, з такою проблемою стикався багато хто у нашій спільноті: при зміні документів виникають проблеми в роботі Helsi. 

Це — електронна медична система для пацієнтів і лікарів, через яку можна не тільки зареєструватись на прийом, а й отримати подальші скерування, відкрити лікарняний, замовити препарати.

Якщо людина не має декларації з сімейним лікарем (або виникають формальні проблеми, як у нашої бенефіціарки), доступ до медичних послуг є фактично закритим. 

З якою проблемою зіткнулась дівчина? Під час візиту до сімейного лікаря з’ясувалось, що стать, вказана у карті, некоректна. Сімейна лікарка намагалась внести виправлення самостійно, але виявилось, що це неможливо. Потрібно було звертатись до операційного відділу, який міг би змінити налаштування.

Коментар: Згідно із Конституцією України, Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» та Цивільним кодексом України пацієнти мають права на медичні профілактичні заходи, на доступність у галузі охорони здоров’я та ін. За ненадання без поважних причин допомоги хворому медичним працівником для останнього передбачена відповідальність згідно Кримінального кодексу України (ст. 139 КК України).

Ірина зателефонувала на гарячу лінію. Оператор пояснила, що не зможе допомогти, адже такими питаннями займається сімейний лікар. Тож пацієнтка опинилась у буденній для транс*людей ситуації: кожен перекладав відповідальність, процес банально затягували. 

Привіт, потрібна допомога! 

Після цього до справи підключились параюристи ГО “Когорта”: дівчина звернулась по допомогу. 

“Я пояснила алгоритм дій Ірині, вона була в розпачі, — каже Наталія Карагашова, старша параюристка проєкту “Захист прав трансгендерних людей України за допомогою рівних параюристів”, — тоді стало зрозуміло, що дівчина потребує безпосередньої участі параюристки. На сайті НСЗУ знайшла відповідну заяву: Ірина її заповнила, детально описала ситуацію. Також додала скани документів, у якості підтвердження. Після цього Ірина, потрібно зауважити, не сиділа, склавши руки: вона продовжувала спілкування з Helsi та НСЗУ”. 

Що важливо у цій ситуації? Дівчина покладалась на параюридичну допомогу, але також долучалась до розв’язання власного кейсу. 

“У соціальних мережах звертаються люди з усіх куточків України, їм потрібна параюридична підтримка, — зауважує SMM-менеджерка ГО “Когорта” Анна Старко, яка також долучилась до параюридичної команди, працюючи у Львові, — питання різні: зміна документів, спілкування з правоохоронними органами, насильство, перетин кордону, різноманітні відмови у наданні послуг,  взаємовідносини з ТЦК… Бенефіціари залишають запит, але у деяких випадках нічого більше і не роблять. Чому? Страх, невпевненість, психоемоційний стан, зневіра у роботі державних інституцій — усе це впливає на людину. Важливо розуміти одну річ: якщо ти хочеш отримати допомогу, потрібно прикласти зусилля, довіритись, зрозуміти, що проєкт — це не чарівна паличка; це — реальна допомога для тих, хто бореться за свої права”. 

Якщо Вам також потрібна параюридична допомога, будь ласка, заповніть форму. Ми поруч, щоб допомогти і захистити права!

#когорта #параюристи #захист_прав #альянс_громадського_здоровя #параюридичнийпроєкт