Школа рівних параюристів: які уроки ми засвоїли?

Вітаємо усіх представників та представниць транс*спільноти! 

З 17 по 18 травня у м. Києві відбулось організоване МБФ “Альянс громадського здоров’я”  навчання параюристів та параюристок, які долучились до проєкту “Захист прав трансгендерних людей України за допомогою рівних параюристів”. Діяльність здійснюється за фінансової підтримки МБФ “Альянс громадського здоров’я” в рамках реалізації програми “Стійка відповідь на епідемії ВІЛ і ТБ в умовах війни та відновлення України”, яка реалізується за підтримки Глобального фонду. Навчання проводила Ганна Литвинова — юристка ГО «Інсайт», правозахисниця.

Наразі 9 рівних параюрист_ок  готові надати всебічну допомогу та консультації у випадках порушення прав, підтримати транс*спільноту у вирішенні нагальних питань, надати вичерпну інформацію і довести, що боротьба за права — це не марна справа, а реальність. 

У нашій сьогоднішній статті розповідаємо детальніше про Школу параюристів, а також наші враження. 

Чому вирішено було розпочати проєкт?

Для ГО “Когорта” така активність — не нова, адже з самого початку існування організації ми активно допомагали транс*людям, які потрапили у непрості ситуації, представляли інтереси спільноти. І ось 1 січня МБФ “Альянс громадського здоров’я” та Глобальний фонд підтримали масштабний та структурований проєкт спрямований саме на параюридичну допомогу: ми зібрали дружню команду, яка активно працює і готова допомагати трансгендерним та небінарним людям України у вирішенні випадків порушення прав. Реалізацію проєкту у співпраці з параюристами підтримують фахівці: адвокатка, юристка, психологиня, і це максимально підвищує якість допомоги, яка надається. 

Павло Скала та Мирослава Андрущенко «відкривають» Школу

На даний момент зареєстровано 21 звернення, а також є успішно вирішені кейси. Це важливо: до цього у системі REAct, наприклад, також реєстрували порушення, проте значно менше. 

Тож ми потребували навчання, адже для когось така діяльність була геть новою. Створення мережі рівних параюристів — оптимальне рішення; оскільки наші фахівці та фахівчині самі стикались з бар’єрами під час юридичного переходу, звернень до лікарів, отримання документів у РАЦСі. Вони мають особистий досвід, яким готові поділитись. 

Школа параюристів: перші уроки

17 та 18 травня параюрист_ки ГО “Когорта” були запрошені у Київ. Навчання було розділено на 2 дні: у перший познайомились з Павлом Скалою та Мирославою Андрущенко, які представляють МБФ “Альянс громадського здоров’я”; вони не тільки висловили підтримку усім учасникам та учасницям, а й дали цінні рекомендації щодо подальшої роботи:

Надія Семчук (менеджерка проєкту REAct в МБФ “Альянс громадського здоров’я”) презентує REAct

 “Зазвичай 17 травня (прим. Міжнародний день проти гомофобії і трансфобії) проводиться багато публічних заходів, ось і ми зустрілись на тренінгу, — наголошує Павло. — Підтримка розрахована на 3 роки. Якщо у нас будуть успіхи, плануємо розвивати цей напрямок. А досвід вкрай необхідний тим людям, які не можуть заявити про себе, розповісти про порушення. Завдяки отриманим навичкам, сподіваємось, ви зможете надавати допомогу”. 

Надія Семчук (менеджерка проєкту REAct в МБФ “Альянс громадського здоров’я”) презентувала систему моніторингу та реагування на порушення прав ключових груп. Це — важливий сервіс, оскільки він не тільки дозволяє формувати статистичні дані, а й оперативно реагувати на порушення, відслідковувати прогрес кейсу. До речі, станом на 2023 рік зареєстровано 24778 звернень, деякі з них стосуються транс*людей. 

Звичайно, цікавою була і презентація “Параюридичного хабу”, яким займається ГО “Альянс.Глобал”. Ця громадська організація — давні друзі ГО “Когорта”, тому ми радо отримали знання та поділились своїми спостереженнями. 

Юлія Фамільєва, керівниця проєкту, також долучилась онлайн і привітала усіх присутніх. Ми були раді зустрічі, адже Юлія не перший рік працює у сфері захисту прав. 

У другій половині дня наші учасни_ці познайомились з Ганною Литвиновою, яка надає юридичні консультації, є тренеркою, представляє ГО “Insight”. Саме з Ганною, власне, ми й проходили навчання. 

По той бік слухавки

“Коли у мене виникла проблема, звернулась по допомогу, — пригадує Дана, наша параюристка у Херсоні, — консультація була надана. А потім стало цікаво: як це — бути по той бік слухавки?”. 

З цих слів розпочався “параюридичний шлях” багатьох з нас. 

Дуже часто транс*люди стикаються з “ввічливою відмовою” — їй присвячено було перший блок. Що ж таке ввічлива відмова? Це той випадок, коли бенефіціар повідомляє: “мені відмовили у допомозі, консультуванні, підтримці, але зробили це у легкій манері, щоб “ніхто не образився”. Важливий урок, який ми засвоїли: такий вид відмови — найчастіший, і він стосується порушення прав людини. Дана наголосила: хай би яким не був випадок, наскільки б “нерозв’язаним” не здавався кейс, ми все одно візьмемо його в роботу. 

Другий день: переходимо до практичних занять 

Другий день був присвячений більш спеціфичним питанням та конкретним прикладам порушень прав представників спільноти, розібраним з тренеркою Ганною Литвиновою. Розпочали з блоку “Медична частина транс* переходу та медична таємниця”, адже саме з медичними закладами часто виникають конфлікти. 

“У Львові мало психіатрів працюють з транс*спільнотою, — коментує Анна, параюристка та регіональна координаторка, — вони або не знають, як елементарно надати консультацію, або посилаються на “обмеження з боку державної влади. Люди шукають інформацію в інтернеті: приходять у лікарню з готовим рішенням. Тому ми повинні чітко розуміти, що таке клінічний протокол, які накази МОЗ ключові, на що може розраховувати бенефіціар”. 

Що важливо: ми також навчились розрізняти типи документів. 

Анастасія Домані (виконавча директорка ГО «Когорта») і рівні параюрист_ки працюють у групі

“Не існує такого поняття, як “довідка F64.0, — коментує Ганна Литвинова, — це — діагноз, який може відображатись у Консультаційному висновку спеціаліста. Якщо параюристка цього не знає, може бути проблематично вести подальшу комунікацію. Тому вивчення елементарної нормативної бази — перший крок консультанта”. 

Окрім цього ми зрозуміли, куди звертатись у випадку юридичної зміни статі, спілкуватись у РАЦСі. 

“У працівників є чіткі посадові інструкції, — зауважує Тетяна Слабчук, юристка МОД “Партнер”, — і представник не має права “не прийняти” пакет документів. Щоб дізнатись більше про необхідні кроки, можна також звертатись до параюриста”. 

Тож під кінець другого дня ми не тільки отримати знання, а й “зарядились” натхненням. 

Результати 

Після закінчення навчання учасники та учасниці отримали сертифікати, які підтверджують компетентність. Тож тепер наші регіональні представництва мають можливість допомогти усім транс*людям, які потрапили у важкі життєві обставини. Це не означає, звісно, що ми більше не будемо вчитись: проєкт передбачає постійну освіту, оскільки важливо “нарощувати” знання. 

Ганна Литвинова — юристка ГО «Інсайт», правозахисниця, наша лекторка

“Мені дуже сподобалась робота в групах, — ділиться Владислава Біла, параюристка та регіональна координаторка ГО “Когорта” в м. Миколаєві, — багато чого знала, з власного досвіду, але деякі рішення неочікувані! Будемо працювати”. 

Звісно, дуже хочемо подякувати нашим донорам та партнерам, які долучились до навчання і зробили його можливим. Подія відбулась за підтримки МБФ “Альянс громадського здоров’я” та Глобального фонду. 

Сподіваємось, наш проєкт продовжиться і розвинеться!

Хочемо також нагадати усім: якщо Вам потрібна допомога, Ви стикалися з порушенням прав, дискримінацією, відмовою у наданні послуг, будь ласка, заповнюйте форму. Це навчання, наші регулярні зустрічі, залучення спеціалісток та спеціалістів — для вас. 

Разом здобудемо власні права! 

#когорта #параюристи #альянс_громадського_здоровя #параюридична_допомога