Кароліна Палайчук: “Так склалось, що ще зі шкільних років мені доводилось захищати…”
Вітаємо усіх представниць та представників транс*спільноти, а також наших союзників!
З 1 січня 2024 року ГО “Когорта” розпочала проєкт “Захист прав трансґендерних людей України за допомогою рівних параюристів” Діяльність здійснюється за фінансової підтримки МБФ “Альянс громадського здоров’я” в рамках реалізації програми “Стійка відповідь на епідемії ВІЛ і ТБ в умовах війни та відновлення України”, яка реалізується за підтримки Глобального фонду.
Сьогодні у нас в гостях Кароліна Палайчук — адвокатка, яка працює в нашому проєкті. Вона невипадково опинилась в команді ГО “Когорта”, адже з дитинства захищала тих, хто стикався з несправедливістю або порушенням прав. І кар’єрний шлях нашої сьогоднішньої героїні завжди був пов’язаний зі спільнотами, яка є найбільш вразливими на сьогоднішній день.
Вітаємо, Кароліно! Розкажіть, будь ласка, трохи про себе і свій професійний шлях.
Привіт! Так склалось, що ще зі шкільних років мені доводилось захищати своїх однокласників і однолітків, коли їх безпідставно в чомусь звинувачували вчителі або дорослі люди. Вчителі ж відправляли мене на різні заходи, присвячені правам людини, в яких я з радістю брала участь. Тому бажання бути юристом сформувалось ще в школі.
Після школи я одразу вступила до правового вищого навчального закладу, де успішно навчалась та отримувала нові цікаві знання. Тож це був дійсно свідомий вибір.
Закінчивши університет, я майже рік проходила стажування у правоохоронних органах та згодом почала свій професійний практичний шлях, працюючи слідчою в органах МВС. Після майже чотирьох років роботи у правоохоронних органах я вирішила, що хочу розширювати свій практичний досвід, звільнилась та почала приватну юридичну практику зі своїм колегами, які на той час вже були адвокатами.
Працювала у ВІЛ-сервісній організації на посадах координаторки проєкту та юристки, а в 2019 році разом зі своїм колегою та товаришем заснували правозахисну громадську організацію «ПРОЖЕКТОР» та створили правозахисний проєкт під назвою Human Rights Clinic, метою якого є правовий захист журналістів, осіб, які потерпають від домашнього насильства, ВІЛ-позитивних та ЛГБТК+ людей, які стикаються зі стигмою та дискримінацією у суспільстві.
В 2021 році склала кваліфікаційний іспит і отримала свідоцтво на зайняття адвокатською діяльністю та на теперішній час є також практикуючою адвокаткою.
Дійсно дуже цікавий шлях! А як ви прийшли до рішення працювати з транс*спільнотою, що мотивує Вас у цій роботі?
Основною мотивацією у роботі з транс*спільнотою для мене є бажання: хочеться, щоб всі люди, незалежно від соціального статусу, віку ,ґендерної ідентичності, вподобань, могли вільно самовиражатись у соціумі та бути рівними у своїх правах.
Чи можете поділитися прикладами найважливіших справ, над якими ви працювали, і як вони вплинули на стан прав транс*спільноти?
Однією зі справ,в якій я брала участь разом з моїм колегою (адвокатом Віталієм Матвєєвим), є захист у кримінальній справі трансґендерної жінки Марії Вінніченко.За результатами судового розгляду цієї кримінальної справи органи прокуратури відмовились від обвинувачення, та Марія була визнана невинуватою у вчинені злочину.
Також на постійній основі надаю консультації та інші юридичні послуги транс*ґендерним людям, а це покращує їхнє життя, адаптацію в суспільстві.
Які поради ви б дали транс*людям, які стикаються з дискримінацією або правовими проблемами, і як вони можуть найкраще захистити свої права?
Я рекомендую не цуратись проявляти свою ідентичність, знати свої права і не боятись їх відстоювати, об’єднуватись зі своїми однодумцями та підтримувати один одного.
А що зараз, на вашу думку, необхідно транс*спільноті для ефективної боротьби за свої права?
На мою думку, можливо, треба створити якусь медійну кампанію, за допомогою якої варто більш детально висвітлити життя та потреби транс*спільноти, і показати соціуму, що ці люди мають право на свою ідентичність та самовизначення.
Ми вдячні Кароліні за відвертість та хочемо нагадати: якщо Ви зіткнулись з порушенням прав, відмовою, насильством, бездіяльністю, є можливість подати заявку на параюридичну підтримку. Наш проєкт унікальний в тому, що в команді є не тільки параюристи, а й професійна адвокатка, юристка та психологиня. Це допоможе вирішити складні кейси, а також дасть можливість впевнитись у тому, що Ви — не самі.
Разом здобудемо власні права!