Юристка Єлизавета Барашкова: «Був випадок, коли психіатр в невеличкому місті радив транс*дівчині “покаятися” Богу, замість того, щоб обстежити людину та якісно надати медичні послуги»
Вітаємо, друзі!
З 1 січня 2024 року ГО “Когорта” розпочала проєкт “Захист прав трансгендерних людей України за допомогою рівних параюристів” Діяльність здійснюється за фінансової підтримки МФБ “Альянс громадського здоров’я” в рамках реалізації програми “Стійка відповідь на епідемії ВІЛ і ТБ в умовах війни та відновлення України”, яка реалізується за підтримки Глобального фонду.
Тож ГО “Когорта” пропонує усім, хто зіткнувся з дискримінацією, відмовою у наданні послуг, гендерно зумовленим насильством отримати допомогу. Це безпечно: інформація, надана під час консультування, є конфіденційною, до того ж наші параюрист(ки) — це також представни(ки)ці спільноти.
Сьогодні починаємо знайомство з командою проєкту. Ми запросили Єлизавету Барашкову — професійну юристку, яка підтримуватиме команду та наших бенефіціарів. Мабуть, найкраще про себе розповість наша героїня.
Вітаємо, Єлизавето! Розкажіть, будь ласка, про себе і свій досвід.
Вітаю! Мене звати Єлизавета. Мені 24. Вже більше 3 років працюю юристкою, зокрема в громадській організації «ПРОЖЕКТОР». Надаю правову допомогу людям, що живуть з ВІЛ, ЛГБТІК+спільноті, в тому числі трансгендерним і небінарним людям, постраждалим від насилля. Також займалася документуванням воєнних злочинів проти ЛГБТК+-спільноти на деокупованих територіях Херсонщини.
Як Ви думаєте, з якими правовими викликами найчастіше стикаються трансгендерні люди?
Я знаю, що трансгендерні люди в Україні стикаються з численними правовими викликами. Якщо казати про трансгендерний перехід, то проблеми можуть виникнути на кожному етапі. Наприклад, на етапі отримання медичного свідоцтва про зміну статевої належності: був випадок, коли психіатр в невеличкому місті радив транс*дівчині “покаятися” Богу, замість того, щоб обстежити людину та якісно надати медичні послуги.
У зв’язку із воєнним станом, чисельні проблеми виникають під час виключення з військового обліку, а також під час перетину державного кордону. На жаль, люди зі спільноти страждають від дискримінації майже в усіх сферах життя та на цьому ґрунті стають жертвами насильства.
Тому важливо, щоб люди зі спільноти чітко знали про свої права та не боялися звертатися за допомогою до спеціалістів, які їх підтримують. Впевнена, що цей проєкт допоможе багатьом людям.
Чому Ви вирішили взяти участь у параюридичному проєкті?
Я і до цього проєкту надавала допомогу представникам та представницям Т-спільноти, тому знаюся на юридичних проблемах, які виникають у трансгендерних людей: як на моменті трансгендерного переходу, так і поза ним. На мою думку, люди з Т-спільноти страждають від безпідставного утиску та дискримінації від представників соціуму та держави, тому потребують юридичної допомоги та супроводу. Я впевнена, що зможу бути корисною та допомогти в покращені правового захисту трансгендерних осіб.
Чи вважаєте Ви, що транс*спільнота — одна з найвразливіших в Україні?
Я не володію статистичними даними, щоб з впевненістю про це стверджувати. Але точно знаю, що транс*спільнота неприпустимо часто стикаються зі стигмою, дискримінацією та насильством, а також мають обмежений доступ до медичних, правових та соціальних послуг.
Як Ваш досвід допоможе в реалізації проєкту?
Я маю релевантний досвід супроводу клієнт(ів)ок з Т-спільноти, розуміння проблематики трансгендерної спільноти України, а також знання відповідної законодавчої та правозастосовної бази. Впевнена, що все це дозволить мені ефективно взаємодіяти з параюристами та досягнути головної мети – допомогти захисту прав якомога більшій кількості людей.
Зазвичай транс*люди бояться звертатись по допомогу. Але ми хочемо підтримати вас: щоб отримати консультацію, достатньо заповнити заявку за посиланням.