Підбиваємо підсумки роботи ГО «Когорта» у 2022 році

Цей рік став для нас потужним випробуванням, як і для усіх українців. Але труднощі не зруйнували нас, а навчили працювали швидше, краще і незважаючи ні на що. Тож ми хочемо поділитися нашими перемогами 2022 року.

У січні та лютому ми мали радісні та мирні плани одразу на декілька проєктів. Звісно, повномасштабна агресія росії виявилася непередбаченим втручанням до наших намірів. Проте ми виконали заплановане у значному обсязі та своєчасно. Наприклад, розпочали перший набір проєкту «Школа лідерства для транс*людей». Разом з нашими колегами з ВБО «Конвіктус Україна» було розроблено 14 уроків для транс*людей, які хочуть стати активістами та просувати у суспільстві цінності рівних прав та можливостей для транс*спільноти. Це була частина проєкту Транс*Карта СЕЦА за підтримки Фонда Елтона Джона з боротьби зі СНІДом. Незважаючи на окупацію, вибухи, евакуації та багато іншого, провели перший — цикл і вже почали проведення другої хвилі Школи. Вже провели 7 уроків. Часом це відбувається у блекауті при свічках, але з бурхливою цікавістю та потужним зворотнім зв’язком від спільноти.

Разом з колегами з ВБО «Конвіктус Україна» провели три вистави форум-театру “Схоже, що ми — схожі”. Формат цієї події був створений, щоб показати види дискримінації з якою стикаються транс*люди. Отже, вистави відбулися у Львові, Києві та Чернівцях. Вистави, згідно з форматом форум-театру, закінчилися обговоренням, представленням бажаючих глядачів у ролі акторів та альтернативною виставою мізансцен. Фіналом були бурхливі взаємні оплески.

На початку року багато транс*людей отримали вкрай необхідні безкоштовні онлайн консультації від френдлі спеціалістів. Це профінансувала RFSL — шведська громадська організація з захисту прав ЛГБТ, у рамках проєкту «Об’єднуючи транс*спільноту України».

Рідним та важливим для нас є проєкт, який фінансується МФБ « Альянс громадського здоров’я» та Глобальним фондом під назвою: «Адвокація, інформування та мобілізація силами спільноти транс*людей України». Під керівництвом членкині ГО “Когорта” Юлії Фамільєвої було охоплено 4 регіони України та місто Київ.

 • Західний (центр – Львів) 
 • Південний (центр — Одеса)
 • Південно-Західний (центр — Чернівці)4. Придніпровський (центр — Дніпро).
 • Київ (центр — Київ).

На жаль, через війну скорочено роботу у Північно-Східному регіоні (Харків).

За цим проєктом команда ГО “Когорта” проводить адвокацію найважливішого напрямку — депатологізацію трансгендерності. Як інструмент, адвокатуємо імплементацію МКХ-11 в Україні.

У різних куточках України наші регіональні координатори проводили зустрічі з учасниками транс*спільноти. Дружнім колом обговорювались потреби, проблеми, переживання та можливості транс*спільноти. Усього провели 25 заходів у різних містах країни і приєдналися до проведення ще 6 заходів разом з партнерами ВБО «Конвіктус Україна».

Також у цьому проєкті ми вирішували одну з основних проблем транс*спільноти. Мова йде про доступ до якісної медичної допомоги. Завдяки спільним зусиллям та роботі координаторки напрямку медичної адвокації Ірини Лазоревич, зібрано базу професійних френдлі лікарів. З багатьма підписали меморандуми про співпрацю. Тож маємо змогу давати контакти перевірених спеціалістів учасникам транс*спільноти.

Завдяки підтримці МФБ «Альянс громадського здоров’я» та Глобальному фонду ми провели 26 консультацій «Рівний-рівному» протягом другого півріччя. Команда ГО «Когорта» щодня отримує запити від транс*людей щодо транс*переходу, проходження ВЛК, перетину кордону, контактів френдлі лікарів, а також отримання гуманітарної допомоги, ліків ЗГТ та ще багато іншого.

Команда наших регіональних координаторів та активістів ще й встигла пройти тренінги «Адвокація: від зерна до врожаю» та «Ефективний захист та представництво прав транс*людей» від МБФ “Альянс громадського здоров’я” для транс* спільноти.

Ми в захваті, що є така ефективна співпраця і у 2023 році будемо її ще більше розвивати.

Війна відкрила для нас напрямок роботи, який ми не передбачали ще на початку року. Йдеться про надання гуманітарної допомоги транс*людям. З 24 лютого наша команда відправила 2,1 мільйони гривень грошової допомоги, допомогла 400 представникам ЛГБТК+ спільноти, 300 людей отримали ліки ЗГТ, 200 осіб отримали медичні послуги. Також ми відправляли адресну допомогу у вигляді павербанків, термобілизни, спальників, ліхтарів, телефонів та інших речей необхідних для евакуації або перебування в несприятливих умовах.Окремо за заявками від військових, які є  транс*людьми, ми надсилали необхідну допомогу у вигляді ліхтарів, плитоносок та інших потрібних для служби речей. Ми надавали широку та різнопланову допомогу шелтерам, які стали прихистком для транс*людей в Одесі та Чернівцях. У цій складній справі нас підтримали дружні організації: ЕКОМ, GATE, ILGA EUROPE, BEARR Trust fund, OutRight, LGBT+, MADRE, Veritas Charity Services, Campaign Against Homophobia, Sustainability Fund та інші. Також донати надсилали й просто представники ЛГБТІК+ спільноти в Україні та закордоном. Усім надсилаємо всеохоплююче дякую!

Цього року команда ГО «Когорта» максимально намагалась розповісти світу про українську транс*спільноту. Виконавча директорка ГО «Когорта» Анастасія Єва Домані активно давала інтерв’ю іноземним ЗМІ, щоб більше людей за кордоном могли дізнатися про наслідки війни в Україні для транс*спільноти. Також вона виступала на міжнародних конференціях: «TRANSITIONING» Art, Politics & Technologies of Gender Change у Німеччині та «The Alliance 2022» у Греції.

До нашого дворіччя, яке було 30 червня, ми зробили ще одну дуже важливу річ. Разом з професійними юристами було змінено Статут ГО “Когорта” та структуру управління задля покращення ефективності нашої роботи.

Також влітку, на День Незалежності України, наша команда об’єдналась на адвокаційну зустріч у Івано-Франківській області. Зібрали усіх наших працівників, членів та волонтерів у спільному колі і внесли актуальні зміни до Адвокаційного плану трансгендерної спільноти України на 2022-23 роки. Ця діяльність проводиться у рамках проєкту «Транс*карта» за підтримки Фонда Елтона Джона з боротьби зі СНІДом разом з ВБО «Конвіктус Україна».

Отже, наші кроки на 2023 рік включають:  

 • Впровадження в Україні у дію “Міжнародної класифікації хвороб — 11” ВООЗ як інструменту досягнення одного з головних напрямків нашої адвокаційної діяльності — депатологізації трансгендерності. Саме цей документ виключає трансгендерність з переліку психіатричних хвороб і має безліч корисних змін для української медицини.
 • Фіналізація  “Пакету послуг з профілактики ВІЛ для трансгендерних людей”.
 • Участь у робочих групах щодо внесення змін до законодавства. Наприклад,  у Робочій групі щодо розробки пропозицій до програм, націлених на потреби спільноти транс*людей Комітету з програмних питань Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу.
 • Участь у новостворених органах з впровадження Стамбульської конвенції в Україні.
 • Розробку та впровадження клінічних ендокринологічних протоколів, які будуть якісніше охоплювати медичні потреби транс*спільноти.
 • Роботу з постійними випадками дискримінації транс*людей у органах державної та місцевої влади, медичних закладах та поліції.
 • Дослідження діяльності військово-лікарської комісії задля вирішення проблем транс*людей у військових комісаріатах.
 • Розвиток та всебічна підтримка мережі рівних параюристів з числа транс*спільноти.
 • Роботу з журналістами, спрямовану на те щоб медіа могли коректно висвітлювати історії пов’язані з транс*людьми, деміфологізація та зменшення рівня стигми до транс*людей у суспільстві
 • Розбудову регіональних представництв ГО “Когорта”.

Наприкінці цього складного року зроблена ще одна важлива справа. Ініціативна група транс*людей, до якої входять й члени ГО “Когорта”, розпочала прийом заявок на вибори представника від транс*спільноти до НАЦІОНАЛЬНОЇ РАДИ З ПИТАНЬ ПРОТИДІЇ ТУБЕРКУЛЬОЗУ ТА ВІЛ-інфекції/СНІДУ. Це консультативно-дорадчий орган при Міністерстві охорони здоров’я. У його складі наш_а представник_ця зможе розглядати та вносити пропозиції щодо представлення інтересів транс*спільноти у програмах протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу. Вже втретє проводяться такі вибори. Але вперше це відбувається за Регламентом, який створила транс*спільнота. Приймаються кандидатури до 5 січня 2023 року на пошту [email protected]. Більше інформації про вибори можете знайти у наших соціальних мережах. 

Здається згадали усе! Якщо щось забули, то запрошуємо підписати на наші соціальні мережі INSTAGRAM та FACEBOOK. Там про нашу діяльність ще більше інформації. У новому році обіцяємо анонсувати ще  більше подій, розповідати історії, допомагати та підтримувати транс*людей. Будемо раді вашим підпискам та вподобайкам, особливо зворотньому зв’язку та живим контактам.

Тримаймося разом, спільното! Віримо у ЗСУ! Працюємо на Перемогу! Все буде Україна!