Незаконність вимоги військово-лікарської комісії для встановлення діагнозу F64.0: поради юриста

В Україні процедура діагностики та надання медичної допомоги особам із гендерною дисфорією регулюється Уніфікованим клінічним протоколом медичної допомоги «Гендерна дисфорія», затвердженим наказом МОЗ України від 15.09.2016 № 972. Відповідно до цього протоколу, особи, які потребують медичної допомоги у зв’язку з гендерною дисфорією, мають право на отримання діагнозу F64.0 «Транссексуалізм» без проходження додаткових непередбачених законодавством процедур.


Однак, у практиці трапляються випадки, коли заклади охорони здоров’я встановлюють власні внутрішні правила, що суперечать чинному законодавству та обмежують доступ пацієнтів до медичної допомоги. Зокрема, зафіксовано випадок, коли транс*жінці, яка звернулася до лікарні для отримання направлення до лікаря-психіатра з метою встановлення діагнозу, було незаконно відмовлено у наданні такої послуги. Медичний заклад вимагав попереднє проходження військово-лікарської комісії, що не відповідає вимогам чинного законодавства.


Відповідно до Уніфікованого клінічного протоколу, процес надання медичної допомоги особам із гендерною дисфорією здійснюється за трирівневою системою (первинна, вторинна та третинна медична допомога). Протокол не передбачає обов’язкового проходження військово-лікарської комісії як попередньої умови для отримання направлення до лікаря-психіатра.


Додатково слід зазначити, що подібні внутрішні положення закладів охорони здоров’я порушують статтю 51 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», згідно з якою «на прохання пацієнта відповідно до медико-біологічних і соціально-психологічних показань, які встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, йому може бути проведено шляхом медичного втручання в закладах охорони здоров’я зміну (корекцію) його статевої належності». Будь-яке перешкоджання пацієнту в отриманні медичних послуг суперечить принципам правової визначеності та доступності медичної допомоги.


Таким чином, вимога лікарні щодо проходження військово-лікарської комісії перед направленням до лікаря-психіатра є незаконною та порушує право пацієнта на медичну допомогу. Відповідні внутрішні положення закладів охорони здоров’я підлягають перегляду та приведенню у відповідність до чинного законодавства України. Особи, яким незаконно відмовлено у наданні направлення, можуть оскаржити такі дії шляхом подання скарги до керівництва закладу, місцевих департаментів охорони здоров’я або судових органів.

Якщо вам потрібна допомога, ви стикаєтесь з відмовою, порушенням прав, будь ласка, не зволікайте та звертайтесь: для цього достатньо заповнити форму.

З 1 січня 2025 року ГО «Когорта» продовжує проєкт “Захист прав трансгендерних людей України за допомогою рівних параюристів”. Діяльність здійснюється за фінансової підтримки МБФ “Альянс громадського здоров’я” в рамках реалізації програми “Стійка відповідь на епідемії ВІЛ і ТБ в умовах війни та відновлення України”, яка реалізується за підтримки Глобального фонду.

Статтю підготував: Денис Дрождей, юрист проєкту