Наказ МОЗ України від 15.09.2023 №1632 «Про затвердження Переліку ключових груп щодо інфікування ВІЛ та критеріїв їх визначення»

Вітаємо усіх представни(ків)ць транс*спільноти України!

На сьогоднішній день набув чинності Наказ МОЗ України від 15.09.2023 №1632 «Про затвердження Переліку ключових груп щодо інфікування ВІЛ та критеріїв їх визначення». Це — чудова подія для усіх транс*людей. Сьогодні розповідаємо, чому варто звернути увагу на документ та детально його вивчити.

Чому Наказ №1632 – важливий крок?

У нового документа є «попередник» — Наказ від 08.02.2013  № 104 «Про затвердження Переліку та Критеріїв визначення груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ». У ньому йшла мова про групи підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ, серед яких транс*люди взагалі не згадувались. Саме існування спільноти не декларувалось; проте багато правозахисних НГО і міжнародних організацій робили акцент на необхідності профілактики ВІЛ, на підтримці та захисті транс*людей. Тому виникало багато непорозумінь: з одного боку ми дійсно існуємо для неприбуткових громадських організацій, а з іншого боку – нас у державному колі немає.

Чому НГО визнавали існування транс*персон, а держава у Наказі № 104 цей факт ігнорувала?

Неприбуткові громадські організації, як національні, так і міжнародні – це потужні соціальні важелі. Вони можуть «підсилити» державу, проте нездатні замінити. Більша частина персоналу НГО – активні діячі, які добре обізнані у сфері адвокації та мають широкий особистий досвід. Саме вони є «агентами змін»; мова йде також про індивідуальних активіст(ів)ок. Якщо б спільнота сиділа «склавши руки», держава не задекларувала б нашу спільноту (7 номер у Переліку груп).

Чому цей документ важливий для адвокації?

Транс*спільнота – невід’ємна частина українського суспільства. Наразі транс*люди отримають можливість «відчинити двері»: це право на захист, яке вкрай необхідно, особливо після початку повномасштабного вторгнення рф.