ГО “Когорта” підписала правозахисний брифінг щодо евакуаційної допомоги транс*людям

Війна стала тяжким випробуванням для транс*спільноти. Окрім загальнолюдського страху за своє життя, близьких, за долю своєї країни та майбутнє життя.

Для транс*людей цей час ускладнився ще відсутністю гормональних препаратів, продуктів, заробітку, складністю оформити документи та посиленою дискримінацією під час евакуації. Транс*люди піддаються принизливим процедурам опитування та огляду на кордоні. Транс*жінки не можуть знятися з військового обліку і змінити документи. І ще безліч інших проблем, які війна лише погіршила. 

Ряд громадських організацій, а саме: OutRight Action International, Gender Stream та RFSL створили правозахисний брифінг під назвою “Перешкоди виїзду трансгендерних осіб з України під час війни”. Цей документ підтримала й ГО “Когорта”.

Цей довідковий брифінг базується на дослідженні, особисто проведеному OutRight Action International в Україні та сусідніх країнах у березні 2022 року, а також на інформації, якою з OutRight поділилися інші українські та міжнародні організації, які безпосередньо спілкуються з ЛГБТІК особами в Україні та тими, хто шукає притулку за межами країни. Детальніше почитати про реальну ситуацію у якій опинилися транс*люди можна за посиланням: https://outrightinternational.org/sites/default/files/Transborder%20crossingbrief_UA.pdf

За результатами дослідження, виведенні рекомендації для державних органів України:

  1. Міністерству оборони України надати розпорядження військовим медичним комісіям про те, що діагноз F64.0 звільняє від військової служби. Крім того, враховуючи труднощі з отриманням діагнозу F64.0 ще до війни, Міністерство оборони має доручити військовим психіатрам розглядати власні свідчення осіб про їх трансгендерний статус як законний доказ під час зважування діагнозу F64.0.
  2. Міністерству внутрішніх справ України заборонити прикордонникам проводити на кордоні тілесні обшуки чи інші дії, що принижують гідність поводження з трансгендерними особами. 
  3. Міністерству внутрішніх справ України проінструктовати прикордонників дозволяти людям з так званими “білими квитками”, отриманими після 24 лютого 2022, виїжджати з країни, не наказуючи вдруге повертатися до військової комісії.

З англомовною версією дослідження можна ось тут: https://outrightinternational.org/supporting-lgbtiq-ukrainians