Юлія Фамільєва: “Якщо ми самі не виборемо наші права, хто зробить це замість нас?”

Вітаємо, друзі! 

З 1 січня 2024 року ГО “Когорта” розпочала проєкт “Захист прав трансгендерних людей України за допомогою рівних параюристів” Діяльність здійснюється за фінансової підтримки МБФ “Альянс громадського здоров’я” в рамках реалізації програми “Стійка відповідь на епідемії ВІЛ і ТБ в умовах війни та відновлення України”, яка реалізується за підтримки Глобального фонду.

Ви вже знаєте доволі багато: як залишити звернення, які канали зв’язку можна і варто використовувати; ми також познайомились з Єлизаветою Барашковою — сміливою юристкою, яка допомагає транс*людям боротися за власні права.

А сьогодні до нас у “віртуальний простір” завітала Юлія Фамільєва. Багато знають Юлію особисто: вона не тільки є активною представницею спільноти, керівницею проєкту параюридичної допомоги, а й може підказати, як діяти, підтримати, порадити, і на власному прикладі доводить: найтемніший час — завжди перед світанком.

Добрий день, Юліє! Активісти та активістки добре знають тебе: ти — одна з тих, хто не тільки представляє спільноту, а й бореться за права транс*людей. Будь ласка, розкажи про свою роботу детальніше?

Привіт! Я — членкиня ГО “Когорта” керівниця нового  проєкту  параюридичної допомоги трансгендерним людям, який реалізує “Когорта” за підтримки Альянсу громадського здоров’я. 

Параюридичну діяльність я почала у 2021 році. Вже тоді мала чітке усвідомлення того, що наша спільнота, традіційно закрита і стигматизована, з частими випадками дискримінації з боку суспільства, отримує такі самі виклики і під час звернень за будь якими послугами фахівців і за захистом прав. Усвідомила, що дієвим методом протидії зазначеним явищам є доступ до захисту прав, до відповідних дій та послуг за допомогою більш досвідчених у цьому представників спільноти. 

Тоді ще замислилась про аналогію з парамедиками, і в мене сформувався термін «параюристи». Але невдовзі виявилося, що я «винайшла колесо», що є вже і такий термін, і така діяльність, до якої я охоче долучилась. 

Чому, на твою думку,  параюридична підтримка необхідна транс*спільноті?

До цього року ми, ГО «Когорта», мали перший досвід, перші кейси і перші успіхи параюридичної діяльності. Сформована нами в межах проєкту минулих років з розвитку потенціалу спільноти. За підтримки Альянсу громадського здоров’я,мережа рівних параюристів  допомогала транс*людям подолати протиправні відмови фахівців у процесі переходу, наприклад. Тепер, завдяки Альянсу громадського здоров’я та Глобальному фонду, ми маємо набагато більш об’ємний і структурований проєкт 2024 року, про який вказано вище. Думаю, що за допомогою цього проєкту, параюристів і фахівців працюючих в ньому, транс*люди отримають можливість ефективно виборювати свої права і отримають розуміння того що це можна робити безпечно і що це треба робити, для того щоб порушити хибне уявлення  “немає звернень від спільноти — немає порушень прав спільноти”. 

Наприклад, в країнах Північної Америки щорічно фіксуються сотні кейсів порушень прав транс*людей. В нас — ледве півтора десятка кейсів на рік, за минулим досвідом. Чому? Хіба наші права настільки добре зберігаються? Хіба в нас настільки вже толерантне суспільство, що можна радісно задовольнитись такою приємною картиною? Ні.Транс*люди мовчать. Впевнено мовчать, вважаючи що нічого не вирішиться та не зрушиться, що людина не спроможна щось змінити та вибороти.  

Змінити цю ситуацію, довести, що може і має бути інакше, допомогти транс*людям вибороти свої права, навчитися працювати якісно, переконливо і професійно —  завдання наших параюристів у цьому проєкті.

Розкажи, будь ласка, про один із запитів, з яким ти працювала?

Перший мій досвід параюридичної допомоги — це звернення трансгендерної людини щодо безпідставної відмови у наданні медичної допомоги з боку лікаря..Тоді вдалося відстояти права методом вимоги письмової відмови у наданні допомоги з боку медичного закладу. На цьому етапі все й вирішилося: постраждала людина почула вибачення та отримала запитувану послугу. 

Кейс було вирішено, але, на жаль, такі випадки ще досі є типовим порушенням прав транс*людей, а описана метода, на щастя, виявилася дуже дієвою, і неодноразово успішно використовувалася.

Чи буде надана допомога психолога, наприклад, якщо це потрібно? Адже у нас є кейси, у рамках яких це необхідно.

В межах проєкту ми передбачаємо не тільки якісне навчання параюристів та налагодження системи звернень і реагування щодо порушень прав. Передбачена також професійна психологічна допомога потерпілим, які опинилися в кризовому стані, в проєкті працює досвідчена психологиня.

Які поради можеш дати людям, які стикалися з порушенням прав, дискримінацією, насильством, але бояться звертатися по допомогу?

Всі ми знаємо, що спільнота традіційно закрита, чому є багато відомих підстав. Але ми, параюристи, закликаємо трансгендерних і небінарних людей  все ж таки звертатись до нас, рівних та розуміючих. Ми допоможемо, проведемо, підкажемо, поборемо разом з вами. І це дійсно дуже важливо: бо якщо ми самі не виборемо наші права, хто зробить це замість нас? Отак, крок за кроком, кейс за кейсом, рука об руку, подолаємо кожен особистий випадок дискримінації, насильства, безпідставних відмов у наданні послуг. А згодом всі ваші і наші успіхи, з’єднані разом, допоможуть загальному подоланню таких  явищ.
Звісно, зі словами Юлії важко не погодитись: адже якщо трансгендерна спільнота не звертатиметься по допомогу і не говоритиме про свої права, порушення так і залишаться в тіні. Тож кожен та кожна можуть залишити заявку на параюридичну підтримку. Разом здобудемо перемогу і власні права!

#альянс_громадського_здоровя #когорта #параюридичнадопомога #інтервю #параюристи