Перетин кордону: чергові труднощі для транс*людей

Вітаємо усіх представників та представниць транс*спільноти, а також тих, хто бореться за права людини! 

З 1 січня 2024 року ГО “Когорта” розпочала проєкт “Захист прав трансґендерних людей України за допомогою рівних параюристів”. Діяльність здійснюється за фінансової підтримки МБФ “Альянс громадського здоров’я” в рамках реалізації програми “Стійка відповідь на епідемії ВІЛ і ТБ в умовах війни та відновлення України”, яка реалізується за підтримки Глобального фонду.

За цей час ми неодноразово стикались з порушенням базових прав людини, брали у роботу кейси різних рівнів складності, проводили навчання. Але, на жаль, ми досі спостерігаємо негативну тенденцію у ставленні до транс*людей не тільки окремими “активістами”, а й органами влади. Також багато українських ЗМІ подають викривлену інформацію; єдина мета таких публікацій з клікбейтними заголовками — привернення уваги широкого кола читачів, відповідно, підняття рейтингу.

Але за кожним таким заголовком часто ховається історія реальної людини, яка може бути вразливою, незахищеною, розгубленою. Тому команда параюрист_ок ГО “Когорта” не могла пройти повз чергового випадку дискримінації і закликає усіх звернути увагу на історію. 

Що сталось 16 жовтня?

16 жовтня 2024 року в кількох Telegram-каналах (таких, як «Одесса INFO» та «Ху@вая Одесса», а також на сайті «24 канал»), з’явились статті з посиланням на публікацію Державної прикордонної служби України (ДПС) у Facebook, в якій повідомляється про затримання транс*жінки. Вона змінила документи минулого року, однак не пройшла операцію з корекції статевої належності. Жінка була затримана на кордоні та направлена до Національної поліції, ніби порушивши закон.

Згідно з інформацією, ДПС України підозрює, що особа намагається уникнути призову на військову службу, виїхавши за кордон. 

Владислава Біла, параюристка проєкту: “Використання факту трансґендерної ідентичності (як підстави для звинувачень) є порушенням прав людини та дискримінацією”

Після того, як членкині команди параюрист_ок ГО “Когорта” побачили матеріали у соціальних мережах, було вирішено не тільки проаналізувати кейс, а й надати розгорнутий коментар. Це випадок — не унікальний, і важливо розуміти, як вірно діяти у подібних ситуаціях, коли права порушуються. 

Тож Владислава Біла, параюристка проєкту “Захист прав трансґендерних людей України за допомогою рівних параюристів” зголосилась надати власний коментар та проаналізувати публікації. 

Насамперед, відповідно до чинного законодавства, юридичний трансгендерний перехід є законним і не може бути підставою для звинувачень у злочині. Стаття 51 Закону України «Про охорону здоров’я» передбачає:. Зміна (корекція) статевої належності

На прохання пацієнта відповідно до медико-біологічних і соціально-психологічних показань, які встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, йому може бути проведено шляхом медичного втручання в закладах охорони здоров’я зміну (корекцію) його статевої належності.

Особі, якій було здійснено зміну статевої належності, видається медичне свідоцтво, на підставі якого надалі вирішується питання про відповідні зміни в її правовому статусі.

Слід зазначити що з 2016р. ніякі нормативні акти України  не вимагають обов’язкового проведення будь яких хірургічних операцій в процесі трансгендерного переходу. 

Навпаки, діючий Уніфікований клінічний протокол МОЗ “Гендерна дисфорія”, затверджений Наказом  Міністерства охорони здоров’я України №972 від 15.09.2016

передбачає що єдиним достатнім медичним втручанням для проведення транс*переходу  є замісна гормональна терапія, за призначенням ендокринолога.

Для отримання нових документів, згідно діючим нормам, необхідно пройти лікарську консультативну комісію (ЛКК), надавши довідку від психіатра з діагнозом F64.0 “Транссексуалізм” та висновок ендокринолога  і отримати Свідоцтво про зміну (корекцію) статевої належності, яке дозволяє змінити інформацію про гендерний маркер в документах громадян України. Таким чином, особа, яка отримала документи з жіночим  маркером, має усі права та обов’язки, передбачені для громадянок України.

Зазначимо, що зміна/корекція статевої належності не є підставою для звинувачення в ухиленні від призову або підробці документів. Українське законодавство не дає підстав вважати, що тран*люди можуть використовувати зміни документів з метою ухилення від військової служби. Також прикордонники не є представниками правоохоронних органів або експертами з гендерних питань, не можуть на власний розсуд оцінювати правомірність зміни статевої належності чи документів виданих Державою.

У цьому випадку звернення ДПС до поліції щодо можливого злочину виглядає необґрунтованим. Немає доказів того, що транс*жінка порушила закон, тому немає підстав для її “переслідування”. Використання факту трансґендерної ідентичності (як підстави для звинувачень) є порушенням прав людини та дискримінацією.

Мене затримали на кордоні: що робити? 

Найперша порада — не панікувати. У складних ситуаціях кожна людина реагує по-різному. Психологи давно зазначили, що є три типи реакцій на стресові події: бий, біжи, завмри. Саме люди, які завмирають, виглядають наче “замороженими” — потребують допомоги першочергово, адже ними керує страх. 

Також важливо підготуватись перед поїздкою: вивчити нормативно-правову базу, знати про свої права, мати “під рукою” контакти організацій, які можуть надати підтримку. Багато транс*людей все ще бояться звертатись, адже не вірять у можливе позитивне вирішення та не знаходять внутрішні (або часто і фінансові) ресурси на боротьбу. Знайте: навіть у дуже складних ситуаціях, ви — не самі. Замовчування вже є “відпрацьованою” стратегією, проте тиша ніколи не приводить до змін. 

Якщо ви стикнулись з порушенням прав, вам потрібна параюридична допомога та консультація, будь ласка, заповніть форму. Ми зробимо все можливе для того, щоб надати підтримку: цього гідна кожна людина у нашій спільноті.