03/02/2022

Чи існує ВІЛ/СНІД у транс*спільноті? Презентуємо аналіз каскаду послуг

Команда ГО “Когорта” реалізує декілька проєктів, пов’язаних з медичною адвокацією. Так, за підтримки Євразійської коаліції зі здоров’я, прав, гендерного та сексуального різноманіття, ми провели аналіз касаду послуг пов’язаних з виявленням ВІЛ-статусу, зверненням до медичного закладу, подальшого отримання антиретровірусної терапії, тощо серед транс*спільноти. Ми вирішили дізнатися, на якому етапі медичної допомоги транс*особи відмовляються від отримання медичної допомоги.

Таке дослідження проводилось в Україні вперше. Тож презентуємо коротке викладення проведеного аналізу. 

Ми починали з розуміння, що більшість транс*людей не користуються послугами ВІЛ-сервісних неурядових організацій. За допомогою звертаються до 5% транс*людей. Частково причиною є некомпетентність персоналу неурядових організацій у транс*специфічних питаннях. Наприклад, відсутність консультанта за принципом “рівний — рівному”, очікування трансфобії на свою адресу, некоректна лексика і етика спілкування.

Ситуацію ускладнює відсутність постійного моніторингу чисельності трансгендерних людей в Україні. Однак, оціночна консервативна чисельність (без урахування територій, окупованих Російською Федерацією) складає 8200 трас*осіб (інтервал 3400-14000).

Єдине проведене в Україні біо-поведінкове дослідження у 2020 році, показало, що рівень поширення ВІЛ є найнижчим серед трансгендерних людей. Серед трансгендерних чоловіків не було виявлено жодного позитивного результату на ВІЛ, а серед трансгендерних жінок цей показник склав 2%. Підтвердився ВІЛ-статус у 17 трансгендерних жінок.

Найбільший ризик розповсюдження ВІЛ мають транс*жінки, які займаються секс-роботою. Однак, цей показник становить лише 6%, тоді як серед тих, хто ніколи не мав такого досвіду — 1%.

У результаті довготривалого дослідження ми розробили рекомендації для органів державної влади, неурядових організацій, які займаються проблемами транс*спільноти, для транс*активістів_ок, для дипломатичних відомств та міжнародних організацій. Ознайомитись з усім списком пропозицій можна нижче.

https://cohort.com.ua/wp-content/uploads/2022/02/kaskad-poslug-z-vil-sered-trans-lyudej-v-ukra%D1%97ni-2021-ukr.pdf