Лист МОЗ України щодо імплементації МКХ-11 в Україні: крок у сфері медичної адвокації

18 листопада 2024 року Анастасія Домані, виконавча директорка ГО “Когорта”, створила на сайті Верховної Ради України петицію “Імплементація Україною Міжнародної статистичної класифікації хвороб і проблем, пов’язаних зі здоров’ям 11 версії”.

Зібрати голоси було доволі непросто, проте команда ГО “Когорта” продовжувала боротьбу за права: ми невтомно писали та говорили про важливість нової класифікації хвороб, і це стосується не тільки транс*спільноти.

На щастя, робота принесла результати: 6 березня 2025 року Анастасія отримала лист від Міністерства охорони здоров’я України. “МОЗ підтримує доцільність швидшого впровадження в Україні міжнародної статистичної класифікації хвороб та проблем, пов’язаних зі здоров’ям одинадцятого перегляду (далі – МКХ-11), так як вона враховує сучасні досягнення в науці та медичній практиці”, — йдеться у документі.

Ми віримо: досягти мети можна тільки спільними зусиллями. Пам’ятаємо про те, що кожен крок — важливий, і вже сьогодні ми його робимо.

Коротка довідка:

В МКХ-11 трансгендерність розглядається як один із варіантів гендерної ідентичності. Нова редакція класифікації перемістила відповідні діагнози до розділу «Стани, пов’язані з сексуальним здоров’ям», а саме:

[HA60] Гендерна невідповідність у підлітковому та зрілому віці  

[HA61] Гендерна невідповідність у дитячому віці  

[HA62] Гендерна невідповідність неуточнена

Виключення трансгендерних ідентичностей з категорії психічних розладів є результатом багаторічних наукових досліджень, які показують, що ці стани не мають психічного підґрунтя. Класифікація їх як психічні розлади призводила до стигматизації транс*людей, що негативно впливало на їхнє життя.

Важливо і те, що документ потрібен не тільки транс*спільноті: у новій версії є багато виправлень, що стосуються всіх, незалежно від статі, гендерної ідентичності, віросповідання та інших факторів.

#когорта#мкх11#адвокація